En İyi Kesme Tahtası Nasıl Olmalı?

et-dograma-tahtasi-masif-ceviz-ahsap-sebze-dograma-tahtasi-furnitreasure

En iyi kesme tahtası, kullanım alışkanlıklarımıza ve mutfak ihtiyaçlarımıza göre değişiklik gösterir. Kesme tahtaları mutfakların vazgeçilemez parçalarından biridir. Mutfakta az ya da çok vakit geçiren herkesin evinde doğrama tahtası mutlaka bulunur. Kullanımı yaygın olan doğrama tahtalarının ürün çeşitliliği de aynı oranda yüksektir.

Çevremizde birçok boyutta ve farklı malzeme yapısında kesme tahtası görüyoruz. Ahşap, bambu, plastik, cam kesme tahtaları en sık kullanılan çeşitler olarak karşımıza çıkar. Ahşap doğrama tahtası doğal dokusu, bıçak dostu yapısı ve hijyenik olması sebebiyle tüm seçenekler arasından sıyrılır. Ahşap doğrama tahtaları bıçakların keskinliğini korumalarına yardımcı olurken mutfak dekorasyonuna da rustik bir hava katar.

Kaliteli bir ahşap kesme tahtasına sahip olmak istiyorsanız ceviz kesme tahtası en doğru tercihlerin başında gelir. Nitekim akçaağaç, kiraz, kayın ve meşe ağaçları da isabetli birer seçim olacaktır. Son zamanlarda bambu kesme tahtaları da sık tercih edilen bir  ürün olarak öne çıkmaktadır.

Kesme tahtaları bambu mu ahşap mı? sorusu bambunun popülaritesi arttıkça sıkça sorulmaktadır. Çevre dostu, antimikrobiyal, neme dayanıklı ve hafif olması sebebiyle bambu kesme tahtalarının kullanım alanları genişlemektedir. Ancak bıçak darbelerine karşı hassas olması bambuyu ahşap doğrama tahtaları karşısında daha dezavantajlı hale getirir.

En iyi kesme tahtasını seçerken benim öncelikli sorum şudur: Hangi kesme tahtası daha sağlıklı? Bu sorunun cevabını sadece kullanılan malzeme vermez. Malzemenin üretim sürecinde sağlığa zarar veren maddelerden uzak durulması ve doğallıktan ödün verilmemesi gerekir.

En İyi Kesme Tahtasını Seçmek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

et-kesme-tahtasi-masif-ceviz

En iyi kesme tahtasını seçerken dikkat etmemiz gereken kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sağlıklı malzemeden üretilmesi
 • Temizlik ve bakım kolaylığı
 • Bıçakların keskinliğini koruması
 • Boyut ve kalınlık
 • Güvenlik
 • Sürdürülebilirlik
 • Estetik

Doğal yapıya sahip, bıçak darbelerinin ardından oluşan kesiklerde bakterinin üremediği, yapımında kimyasal maddelere maruz kalmayan kesme tahtalarını seçmek sağlığımız açısından çok önemlidir.

Temizlik ve bakımın kolaylığı ise bize pratiklik ve zaman kazandırması yönüyle avantaj sunar.

Ahşap doğrama tahtaları ve bambu tahtalar bıçaklara zarar vermez ve çabuk körelmesini engeller.

Et doğrama tahtalarını seçerken sağlam bir ağaçtan yapılmış, yüksek kalınlığa sahip bir ürün tercih etmek daha doğru bir karar olacaktır. Böylece sert ve kemikli etleri keserken dahi tahtanızın sabit kalmasını sağlar ve olası kazaları önlemiş olursunuz.

Ayrıca belirli bir kalınlığa sahip olmayan kesme tahtalarında zamanla esnemeler, eğilip bükülmeler yaşanabilir.

Plastik ürünlerin aksine, ahşap kesme tahtaları ve bambu tahtalar doğal ve yenilenebilir kaynaklardan üretilir. Bu da onları çevre dostu bir tercih haline getirir. Ahşap, biyolojik olarak parçalanabilir olduğundan, çevre üzerindeki etkisi minimumdur.

Günümüzde kesme tahtaları seçimimizde yalnızca işlevsel özellikler değil mutfak dekorasyonu ve sofra sunumuna katkısı da belirleyici olmaktadır. Ceviz kesme tahtaları zengin bir renk tonuna sahip olması sebebiyle mutfakların atmosferine estetik katkısı yüksektir.

En İyi Kesme Tahtası İçin Seçenekler Nelerdir?

En iyi kesme tahtasına karar vermeye çalışırken karşımıza şu seçenekler çıkacaktır:

 • Plastik kesme tahtası
 • Cam kesme tahtası
 • Mermer kesme tahtası
 • Bambu kesme tahtası
 • Ahşap kesme tahtası

En İyi Kesme Tahtası İçin Son Seçenek: Plastik Kesme Tahtaları

En iyi kesme tahtasına sahip olmak için tercih edeceğimiz son malzeme plastik olmalıdır. Plastik kesme tahtaları uygun fiyatlı olması yönüyle çokça tercih edilir. Hafif olması ve pratik olması da kullanımının yaygın olma sebeplerindendir.

Ancak bıçak darbelerinde bakterinin en çok biriktiği ve barındığı plastik kesme tahtaları sağlık ve hijyen yönüyle seçeneklerimiz arasında en az tercih edilen olmalıdır. Plastik kesme tahtalarının dezavantajlarından biri de bıçakların körelmesini hızlandırmasıdır.

Ayrıca plastik kullanımının çevreye verdiği zarar da bu tahtalara daha mesafeli durma sebeplerindendir.

En İyi Kesme Tahtası Seçiminde Cam Kesme Tahtaları

En iyi kesme tahtası seçiminde cam kesme tahtaları karşımıza çıkan alternatiflerden biridir. Her ne kadar cam kesme tahtaları sağlık ve temizlik yönüyle avantaj sunsa da güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken bir üründür.

Özellikle küçük çocukların ve evcil hayvanların olduğu evlerde cam kesme tahtaları kullanımında daha dikkatli olunmalıdır.

Cam kesme tahtaları bulaşık makinesinde yıkanma, ısıya dayanıklı olma ve estetik açıdan göze hoş görünmesiyle tercih edilebilir.

Bıçakların körelmesine sebebiyet vermesi, kırılma riski, kaygan yüzeye sahip olmasının kesme işlemini zorlaştırması ve kesim yaparken ses çıkarması  ise cam kesme tahtalarının olumsuz yönleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

En İyi Kesme Tahtası İçin Doğru Tercih: Ahşap Doğrama Tahtası

En iyi kesme tahtası için en sağlıklı ve doğru tercih ahşap doğrama tahtalarıdır. Ahşap doğrama tahtası, yemek hazırlık sürecinizin hem en temel hem de en çarpıcı parçasıdır.

Ahşap doğrama tahtalarının en doğru tercih olduğunu gösteren özellikler şunlardır:

 • Ahşap doğal antibakteriyal özelliğe sahip olduğu için gözeneklerinin arasında bakterilerin çoğalmasına izin vermez. 12 saat içinde de bakterilerin neredeyse tamamının ölmesini sağlar.
 • Ahşap bıçak dostudur. Yapısı bıçakların daha az körelmesini sağlayarak kullanım ömrünü uzatır.
 • Kaliteli ahşap malzemeden yapılan kesme tahtaları uzun süre dayanıklılık gösterir ve uzun yıllar kullanım imkanı sunar.
 • Ahşap doğrama tahtaları mutfağınıza doğal ve sıcak bir estetik katar. Bazı kesme tahtaları sadece dekoratif amaçlı bile kullanılabilir.
 • Sürdürülebir kaynaklardan elde edilen ahşap kesme tahtaları çevre dostudur.

En az bakteri barındırma özelliğine sahip ahşap doğrama tahtalarının temizliğine ve bakımına dikkat ettiğiniz takdirde tahtanızı uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Kesme tahtanızı yıkadıktan sonra dik şekilde kurutmanız, belirli aralıklarla yağlamanız, uzun süreli suyla temasından kaçınmanız onun ömrünü uzatmanızı sağlayacaktır.

Kesme tahtanızı yıkadıktan sonra dik şekilde kurutmanız, belirli aralıklarla yağlamanız, uzun süreli suyla temasından kaçınmanız onun ömrünü uzatmanızı sağlayacaktır.

En İyi Kesme Tahtasında Furnitreasure Farkı

ceviz-kesme-tahtasi-ahsap-kasap-et-dograma-tahtasi-furnitreasure

En iyi kesme tahtasında tercihimiz ahşaptan yana olmalıdır. Ancak bu tek başına yeterli olmayacaktır. Pekala ahşap kesme tahtamızı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Furnitreasure markası en iyi kesme tahtasını sizlerle buluşturmak için yaptığı ar-ge çalışmalarıyla;

 • Yüksek kaliteli ahşap
 • Doğallığa riayet
 • Kusursuz işçilik prensiplerinden ödün vermemiştir

En İyi Kesme Tahtasının Olmazsa Olmazı: Kaliteli Malzeme

En iyi kesme tahtasını elde etmek için sert ağaçlar tercih edilmelidir. Sert ağaçlar daha dayanıklıdır ve daha az çizilir.

Ceviz, akçaağaç, meşe, kiraz ve dişbudak ağaçlar kesme tahtalarda kullanımda öne çıkar. Çünkü bu malzemeler yüksek yoğunluğa ve daha az gözeneğe sahiptirler.

Furnitreasure markası kesme tahtalarını üretirken ceviz ağacı kullanır. Ceviz kesme tahtası, zengin koyu renk tonu ve sağlam yapısı ile mutfaklarda lüks bir atmosfer yaratır. Ceviz ahşabın yoğun dokusu, zamanla meydana gelebilecek su hasarına karşı ekstra koruma sağlar ve mikrobiyal büyümeyi minimuma indirir.

En İyi Kesme Tahtasını Eşsiz Yapan: Doğallık

En iyi kesme tahtası için mutlaka kaliteli malzeme kullanmak gerekir. Doğal ahşap kullanarak sağladığımız mükemmelliği zirveye taşıyan ise bu ağacın doğal yapısını bozmamaktır.

Furnitreasure ailesi olarak tek parça ceviz ahşap ile kesme tahtalarımızı üretiyoruz. Böylece tutkal gibi kimyasal bir maddeyi kullanmamış oluyoruz. 

Tamamen doğal yağlarla cilalama ve parlatma işlemimizi yaparak hem ahşabın doğallığından ödün vermiyoruz hem de sağlıklı ürünler ortaya koyuyoruz. 

Hiçbir kimyasal içermeyen, tutkal bulunmayan, üretim aşamasında sadece organik yağ kullandığımız ceviz kesme tahtalarımızı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz!

En İyi Kesme Tahtasının Nihai Noktası: Kusursuz İşçilik!

En iyi kesme tahtası için ahşabın seçimi kadar işlevsel ve estetik bir tasarım ve tasarımın kusursuz bir sanata dönüştürülmesi gerekir!

Pürüzsüz bir yüzeye ve tutuş kolaylığına sahip kesme tahtaları için özenli işçilik gerekmektedir. Özenli işçilik ürünü kesme tahtaları kesim ve sunum kolaylığının yanısıra uzun süreli kullanım imkanı sağlar.

En İyi Kesme Tahtası İçin Doğru Adres: Furnitreasure

En iyi kesme tahtası için tamamen doğal ahşabın ve doğal işleme sürecinin kullanıldığı Furnitreasure ahşap kesme tahtaları doğru adrestir! Aradığınız hijyen, uzun ömürlü kullanım ve estetik koşullarını sağlar.

Her bir kesme tahtası ahşap modeli, sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için doğal bir seçimdir. Mutfağınıza doğal bir dokunuş katarken, yemek hazırlama sürecinizi de keyifli ve pratik bir hale getiren bu tahtalar, her mutfakta olması gereken temel araçlardandır.

Şimdi, hangi ahşap kesme tahtasının mutfak sanatınıza en uygun olduğunu düşünme zamanı!